خریدار ضایعات برنج

برنج یکی از فلزات پرکاربرد در صنعت است که حتی ضایعات آن نیز قابل بازیافت و استفاده مجدد است. ضایعات برنج نسبت به سایر ضایعات قیمت خوبی دارند و در دو دسته ضایعات برنج زرد بار و ضایعات برنج سفید بار از فروشنده خریداری میشوند. در این مطلب با ویژگی ها و کاربردهای فلز برنج، انوع ضایعات برنج و کاربردهای آنها آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

برنج چیست؟

برنج در واقع آلیاژی از فلزات روی و مس است و بسته به میزان هر کدام از این دو فلز درجه سختی آن تغییر میکند. با افزایش درصد روی استحکام فلز برنج بیشتر میشود اما انعطاف و شکل پذیری آن کمتر میشود.

ویژگی های آلیاژ برنج

به طور کلی برنج آلیاژی نرم، چکش خوار و شکل پذیر است که کاربردهای مختلفی در ساخت وسایل گوناگون دارد. برنج مقاومت بالایی در برابر خوردگی و کدر شدن دارد. این فلز به دلیل داشتن مس خاصیت ضد باکتری نیز دارد و به همین دلیل از آن برای ساخت دستگیره درب های بیمارستانی نیز استفاده میشود. اصطکاک این آلیاژ کم است و به همین دلیل از آن در ساخت مغزی قفل دربها و دستگیره دربها استفاده میشود.

کاربردهای آلیاژ برنج

 • ساخت پیچ و مهره، شیر آلات، اتصالات لوله آب و انواع ابزار سرویس بهداشتی
 • ساخت اثاثیه مختلف مانند اجاق گاز، سماور، کتری، قوری، قاشق و …
 • ساخت قطعات رشته ای، ترمینال ها، انژکتورها و …
 • ساخت زیپ لباس ها، کیف ها و …
 • در ساخت آلات موسیقی
 • ساخت وسایل تزئینی و مجسمه ها

انواع آلیاژ برنج

آلیاژ برنج از ترکیب فلز روی و مس ساخته میشود اما فلزهای دیگری مانند قلع، آلومینیوم، منگنز و سرب نیز ممکن است در حد یک درصد در ساخت این آلیاژ به کار گفته شوند. در این صورت آلیاژ برنج در انواع برنج زرد، برنج قرمز و برنج زرد ویژه ساخته میشود. اگر درصد مس آلیاژ برنج افزایش یابد رنگ آن از قرمزی به زردی میگراید.

انواع برنج بر اساس خواص مکانیکی

. برنج کم عیار

برنجی که حاوی 5 تا 20 درصد روی است. از مهمترین ویژگی های این نوع برنج میتوان به این موارد اشاره کرد: مقاومت بالا در برابر سرد و گرم شدن، تغییر طول زیاد، انعطاف پذیر و محکم، توان پایین در انتقال حرارت و الکتریسیته

. برنج پرعیار

برنجی که حاوی 20 تا 40 درصد روی است و مهمترین خاصیت آن استحکام بالا و شکل پذیری بسیار خوب آن است. البته با افزایش بیشتر درصد روی، شکل پذیری آلیاژ کاهش پیدا کرده اما همچنان مستحکم میماند.

. برنج با 50 درصد روی

با افزایش درصد روی تا 50 درصد آلیاژ برنج ترد و شکننده شده و دیگر در برابر سرما و گرما مقاوم نیست. این آلیاژ در ساخت یاتاقان خودرو کاربرد دارد. وقتی درصد مس برنج بالا باشد رنگ فلز قرمز است اما با افزایش درصد روی در این آلیاژ رنگ آن زرد میشود.

انواع ضایعات برنج

تقریبا 90 درصد وسایل برنجی از کار افتاده را میتوان بازیافت و مجددا استفاده کرد. هر چه درصد مس موجود در ضایعات برنج بیشتر باشد ارزش آن نیز بیشتر بوده و با قیمت بالاتری خریداری میشوند.

ضایعات برنج زرد بار

نوعی از آلیاژهای برنج است که درصد روی در آن ها افزایش یافته و در حدود 35 تا 40 درصد است. این نوع آلیاژ منعطف و شکل پذیر بوده و در عین حال استحکام بالایی دارد. از مهمترین کاربردهای برنج زرد بار میتوان به تولید میله ها، ورق ها، سیم و پوکه فشنگ اشاره کرد. انواع ضایعات برنج زرد بار عبارتند از:

 • ضایعات پیچ و مهره های بزرگ
 • ضایعات لوله های مبدل حرارت
 • ضایعات لوله های تقطیر
 • ضایعات لحیم کاری
 • و …

خرید ضایعات برنج

در بازار امروز شرکت های مختلفی در زمینه خرید و فروش ضایعات برنج فعال هستند و برخی نیز به صورت انفرادی اقدام به خرید و فروش این ضایعات میکنند. برخی از این افراد ممکن است قیمت های متفاوتی برای این ضایعات پیشنهاد کنند که به ضرر فروشنده باشد. شرکت ضایعات سنتر یک شرکت قانونی و معتبر در این زمینه است که ضایعات شما را با قیمت منصفانه و طبق تعرفه های تعیین شده خریداری خواهد کرد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *