خریدار ضایعات الکترونیکی

روزانه ضایعات الکترونیکی و الکتریکی زیادی در سراسر جهان تولید میشود که میتوان از بازیافت آنها مواد با ارزشی مانند انواع فلزات، پلاستیک و شیشه بدست آورد. بازیافت این مواد هم موجب حفظ منابع و سرمایه های ملی میشود و هم از آلودگی بیشتر محیط زیست جلوگیری میکند. در این مطلب با مفاهیم مهمی مانند انواع ضایعات الکترونیکی، خرید و فروش این ضایعات و روش بازیافت آنها آشنا میشوید. با ما همراه باشید.

ضایعات الکترونیکی چیست؟

ضایعات الکترونیکی به تمامی لوازم الکترونیکی و الکتریکی گفته میشود که به هر دلیلی غیر قابل مصرف شده باشند. اغلب این ضایعات حاوی فلزات گرانبهایی مانند طلا، مس، نقره، قلع و … هستند که با بازیافت خالص و جداسازی میشوند.

انواع ضایعات الکترونیکی قابل بازیافت

 • قسمت های سخت افزاری رایانه
 • ضایعات انواع موبایل و تبلت
 • ضایعات بردهای الکترونیکی
 • ضایعات انواع تلوزیون های قدیمی و جدید
 • ضایعات تلفن های رومیزی
 • دستگاههای ویدیو بلا استفاده
 • پرینترها و کارتریج آنها
 • و …

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم ضایعات الکترونیکی قابل بازیافت شامل قطعات مختلف این وسایل مانند ضایعات رم، مادر برد، باتری ها، دیسک فشرده، برد موبایل، کارت گرافیک، ضایعات CPU، ضایعات مانتیور CRT، ضایعات مانیتور تلوزیونهای LCD، ضایعات سی دی رام ها، ضایعات کیس، فیلم های رادیولوژی و … میباشد.

خرید ضایعات الکترونیکی

شرکت ضایعات سنتر یک شرکت معتبر و قانونی در زمینه خرید انواع ضایعات الکترونیکی و بازیافت آنهاست. ما خریدار لوازم الکترونیکی خراب و از کار افتاده شما مانند انواع رایانه و لپ تاپ های سوخته و غیر قابل تعمیر، انواع تلفن همراه خراب، برد سوخته موبایل و دیگر وسایل الکترونیکی بلا استفاده هستیم. شرکت ضایعات سنتر بهترین و منصفانه ترین قیمت ها را برای خرید وسایل الکترونیکی بلا استفاده و قابل بازیافت شما پیشنهاد میکند.

قیمت ضایعات الکترونیکی

قیمت این ضایعات با هم متفاوت است و با توجه به هر قطعه قیمت متفاوتی برای آن پیشنهاد میشود. برای مثال ضایعات موبایل با توجه به نوع قطعه و همچنین مدل گوشی با هم متفاوت است. نکته دیگر اینکه قیمت خرید ضایعات تلفن همراه و کامپیوتر که حاوی فلزات طلا و مس باشد به قیمت جهانی طلا و مس بستگی دارد و ممکن است حتی روزانه تغییر کند.

اهمیت بازیافت ضایعات الکترونیکی

برخی دلایل بازیافت ضایعات الکترونیکی عبارتند از:

 • بازیافت مقادیر زیادی از فلزات با ارزش مانند مس، نقره، طلا و پالادیوم و …
 • بازیافت شیشه از صفحه نمایش ها
 • بازیافت عناصر کمیاب روی زمین و فلزات فرعی
 • پیشگیری از ورود عناصر سمی و سرطان زا به آب آشامیدنی مانند عنصر کادمیوم
 • دفع خطرات فلزات سنگین و سمی موجود در خازن ها و مقاومت ها
 • پیشگیری از ورود عنصر خطرناک جیوه به محیط زیست که در برخی قطعات الکترونیکی قدیمی به کار رفته است
 • و …

نحوه بازیافت ضایعات الکترونیکی

هدف اصلی از بازیافت وسایل الکترونیکی خراب و از کار افتاده جداسازی فلزات موجود در قطعات مختلف این لوازم است. اگر تعداد این ضایعات کم باشد از روش های کارگاهی و برای تعداد ضایعات در مقیاس بزرگ از روش های صنعتی استفاده میشود که در ادامه درباره هر یک از این روش ها توضیح مختصری میدهیم:

روش قالکاری با مس و الکترولیز

این روش بیشتر در مقیاس صنعتی به کار میرود و برای جداسازی طلا از بردهای کامپیوتری، بردهای موبایل و دیگر قطعات الکترونیکی پیشنهاد میشود. در این روش بازدهی بالا بوده و پسماند کمی تولید میشود و در نتیجه روشی سازگار با محیط زیست است.

روش قالکاری با سرب و کوپلاسیون

در این روش ابتدا قطعات الکترونیکی را در کوره ذوب میکنند و یک شمش یا قرص سربی از آنها درست میکنند. سپس فلزاتی مانند طلا، مس، پلاتین و … را به روش اسید کاری و تیزاب کاری از این قرص جداسازی میکنند. این روش هم برای بازیافت کم و هم در بازیافت های صنعتی و بزرگ کاربرد دارد.

روش هیدرومتالوژی

روش هیدرومتالوژی روشی مناسب برای بازیافت ضایعات الکترونیکی در حجم کارگاهی است. برای این کار ابتدا قطعات الکترونیکی را آسیاب کرده و از طریق جداسازی مغناطیسی، آهن را از ضایعات جداسازی میکنند. سپس ضایعات باقی مانده را در اسید حل کرده تا نقره و پالادیوم جداسازی شوند. در آخر نیز به روش تیزاب کاری طلا و پلاتین موجود در ضایعات آسیاب شده را جداسازی میکنند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *