اهمیت بازیافت لوازم الکترونیکی

 لوازم الکترونیکی شامل : کامپیوتر، کیس، مادربورد، هارد، رم و… میشود. این قطعات الکترونیکی علاوه براین که با استفاده از تکنولوژی پیشرفته ی زمان خود ساخته شده اند دارای اهمیت مادی بسیار بالایی هم هستند یعنی بازیافت درست واصولی آنها میتواند نقش بسیار زیادی در بازگرداندن منابع استفاده شده داشته باشد؛ که با توجه به رو به اتمام بودن این منابع غیر قابل تجدید موضوع بسیارمهم و قابل توجهی است.

اهمیت بازیافت قطعات الکترونیکی از آنجایی است که یک مادر بورد ساده دارای مقادیر بالایی از منابع با ارزش به قرار زیر است: 32 درصد پلاستیک، 41 درصد آلمینیوم،2  درصد آهن، 7 درصد سرب، 1 درصد نقره، 1 درصد طلا و مقادیری جیوه و آرسنیک است؛ تعجب نکنید طلا و نقره به واسطه ی رسانایی بالا در قطعات الکترونیکی به ویژه قطعات کامپیوتری به مقدارزیاد استفاده میشود. به گزارش وزارت صنایع حدود 3 تا 4 میلیون کامپیوتر از رده خارج در کشور وجود دارد؛ تصور کنید که بازیافت این 4 میلیون کامپیوترچه حجم عظیمی از منابع را مجددا برای مصرف در اختیار ما قرار میدهد.

البته اهمیت بازیافت لوازم الکترونیکی صرفا به مواد با ارزش آن نیست بلکه باید به آلودگی ناشی ازعدم بازیافت یا بازیافت غیر اصولی این قطعات هم توجه داشته باشیم؛ چون رها شدن مقادیرجیوه و سایر مواد خطرناک موجود در آن مثل سرب نه تنها باعث آلودگی محیط زیست میشود بلکه میتواند ما را با یک پدیده زیست محیطی مخرب در سال های نه چندان دور رو به رو کند.